Zobacz również

Powiązane wpisy

Jakie silniki najlepiej nadają się do chiptuningu?

Dodano: 2016-07-11 Przez: admin


 
Dodanie silnikowi samochodowemu większej mocy wcale nie jest takie trudne – w tym celu wykonuje się chiptuning, który ma za zadanie zmodyfikować oprogramowanie sterownika silnika, aby poprawić jego parametry. Czy jednak wszystkie silniki nadają się do tego rodzaju tuningu?
 
Chiptuning pozwala przede wszystkim na poprawę dynamiki i elastyczności jazdy z zachowaniem bezpieczeństwa samochodu. Również dzięki niemu można zmniejszyć spalanie oraz wydłużyć żywotność jednostki napędowej. Nie bez powodu wielu kierowców decyduje się dzisiaj na chiptuning, aby po prostu jeździć wygodniej i oszczędniej.
 
Najczęściej chiptuning przeprowadzany jest turbodoładowanych silnikach wysokoprężnych – wtedy można uzyskać najlepsze rezultaty. Również można dokonać zmiany sterownika dla silników wolnossących, niemniej nie zawsze rezultatem będzie przyrost mocy – zwykle zwiększa się wówczas ogranicznik obrotów i prędkość.
 
Ze względu na swoją specyfikę modyfikacja ta nie działa jednak na wszystkie jednostki napędowe. Przede wszystkim do chiptuningu nie nadają się silniki w samochodach starszej generacji, pochodzących głównie z lat osiemdziesiątych oraz początku lat dziewięćdziesiątych, ponieważ najczęściej ich konstrukcja nie zawiera elementów elektronicznych, wobec tego nie można dokonać w nich żadnych zmian. Nie jest to jednak regułą, ponieważ można wykonać modyfikacje w samochodach z elektrycznym pedałem gazu, tak zwanym drive-by-wire.
 
Wobec tego najlepiej sprawdzić w sieci, czy dany model jest dostępny do modyfikacji. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki słowa typu „chiptuning toyota”, a następnie dodać model i rocznik.
 
Warto również pamiętać o tym, że chiptuning nie zawsze jest zalecany w przypadku używanych samochodów mających spore przebiegi, ponieważ często przekłada się to na gorszy stan jednostki napędowej. Najlepiej wobec tego sprawdzić auto na hamowni, aby mieć pewność, że modyfikacja okaże się bezpieczna. W przeciwnym przypadku może być konieczne dokonanie remontu silnika oraz wymiany części, co nie zawsze jest opłacalne dla starszych modeli aut.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy